Hatay Kömbe Tarifi

Hatay antakya yöresine aid yöresel tarifi kömbe. Ramazanın 15′den sonra her sokaktan kokusunu duyduğunuz o eşşiz lezzet kömbeyi yapmak isteyenlere işte tarifi…..

Tarif kilo başı olarak malzeme konduğunu unutmayın.Ben bir kilo üstünden tarifini paylaşacağım tabi hiç bir zaman bir kilo yapan olmaz  hatay yöresinde.Sizde yapmak istediğiniz miktara göre malzemenizi ayarlayabilirsiniz.

 Kömbe İçin Malzemeler:

  • 1 kilo un
  • 1paket margarin
  • 1 subardak yoğurt
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 2 su bardağı şeker
  • 1 paket vanilya
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket kömbe baharatı
  • 100 gr siyah ve beyaz susam(bir tür susamda kullanabilirsiniz tabi)
  • İçine Koymak için ceviz (tercihe bağlı)

Kömbe Tarifi

Margarini tercere küçük parçalar halinde doğrayın ve kısık ateşte kesmeden margarini eritin üstüne sıvı yağı ekleyin ve hafif  ılık şekilde olunca kapatın,üstüne şekeri ilave edin ve şeker eriyinceye kadar karıştırın şeker eriyince üstüne yoğurdu alın ve iyice karıştırın.

Bol bir legen veya geniş bir tebside olabilir unu içine alın unun üstüne vanilya ve kabartma tozunu gezdirin ortasını havuz şekilde açın ve hazırlamış olduğumuz tenceredeki karışımdan az az dökerek hamuru yuğurmaya başlıyoruz hamur kıvamı kulak memesi yumuşaklığında olması şart eger un az geldiyse çok az miktarda katabilirsiniz .Hamuru ne fazla yoğuruyoruz nede az hamuru 15 dakika dinlendiriyoruz.

Dinlenen hamurdan kömbe kaliplarının büyüklügünde (genelde ceviz büyüklüğü veya azdaha büyük  olarak) hamuru yumaklara ayırıyoruz.

Yumaklara ayırdığımız hamurdan birtane alın ve bir kabın içine koyduğunuz susama batırın susamlı yeri kalıbın alt tarafında kalacak şekilde kalıba yerleştirin ve düzgünce bastırın ve kalıbı ters çevirerek bir tahta veya sert bir şey olması şart kalıptan kömbenin çıkması için vurun ve çıkartın ,fırın tebsisine aralıklı olarak yerleştirin ve tüm hamur bitene kadar işlemi yapın.

Ev fırınlarında  200 derecede rahatlıkla pişirebilirsiniz.

Fırından çıkardığınız kömbeleri bir sofraya veya kağıt havluya sermelisiniz soğuduktan sonra ağzı kapalı kanovazlara kırılmayacak şekilde yerleştirin ve ağzını kapatın.

Not:İçine ceviz koymak istersiniz aldığınız yumağı elinizle hafif açıp içine ceviz koyduktan sonra kalıba yerleştirmeniz gerekecek.

Hatayda taşfırınlarda pişirilir iftar sonrası.

Bu tarif 2 -4 ay arasında kalır ve asla bozulmaz yapmaz.Resimlerini yarın akşam kömbe yaptıktan sonra yükleyeceğim.

 

 

 

hatay kömbesı kmbe kmbe tarifi kmbe tarifi hatay kömbesi tarifi hatay kömbesi nasıl yapılır antakya kömbesi antakya kömbe tarifi Antakya kombesı tarıfı dondurucuya menemen nasıl konur kömbe tarifi antakya ve dahası onlineyemeksiparis.com da sizlerle

Comments


Here's your chance to leave a comment!

HTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>